زیره، گیاهی یکساله پر طرفدار

 زیره (Cuminum cyminum L.) گیاهی یکساله است که نه تنها یکی از محبوب ترین گونه های بذری است، بلکه یکی از قدیمی ترین و کشت شده ترین فرآورده های طبیعی معطر و علفی با خواص دارویی، غذایی و دارویی متعدد است.
به طور گسترده ای در صنایع نوشیدنی، غذا، مشروب، دارو، عطر و لوازم بهداشتی استفاده می شود. هدف از این کار ارائه یک بررسی دقیق و به‌روز از قوم‌فارماکولوژی، فیتوشیمی و فعالیت‌های بیولوژیکی زیره بود.
استفاده از محصولات گیاهی و سایر محصولات طبیعی برای مدیریت بیماری، چه برای پیشگیری و چه برای درمان، در سنین 1، 2، 3، 4، 5 شناخته شده است.
برخی از گونه های گیاهی گیاهی خوراکی مانند پودر زیره سبز (Cuminum cyminum L.) نیز هستند. به دلیل دسترسی، ایمنی و مفید بودن، معمولاً به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود.
زیره از خانواده Apiaceae، قبیله Ammineae و زیر قبیله Carinae است و دارای 2n = 14 کروموزوم 7، 1، 6 است.
زیره بعد از فلفل سیاه دومین گونه بذر محبوب است. گیاهی یک ساله و همچنین یکی از قدیمی ترین و پرکشت ترین فرآورده های طبیعی معطر و علفی با خواص دارویی، غذایی و دارویی متعدد است.
زیره همچنین در صنایع نوشیدنی، غذا، مشروبات الکلی، دارو، عطر و لوازم آرایشی استفاده می شود. بومی است و در چندین مکان عمدتاً در آب و هوای خشک و نیمه خشک مانند چین، مصر، عربستان سعودی و مدیترانه و همچنین هند و ایران کشت می شود.
با این حال، بزرگترین مصرف کننده زیره و پودینگ در جهان هند و چین بزرگترین صادر کننده و تولید کننده است.
زیره دارای خواص آنتی اکسیدانی قابل توجهی است و به طور سنتی به عنوان قابض، نفخ، انعقاد و محرک و تابلو نقاشی همچنین برای درمان اسهال، سوء هاضمه، صرع، دندان درد، سیاه سرفه، نفخ، سوء هاضمه و یرقان استفاده می شود.
دانه های زیره دارای خواص سقط جنین، ضد اسپاسم، ادرارآور، دفع کننده، بادشکن و معده هستند. اولئورزین از دانه ها معمولا در کراکر، سس، گوشت و سوسیس استفاده می شود.
عطر متمایز و قوی دانه ها عامل استفاده از آن به عنوان ادویه و تخت کودک همچنین سایر مصارف دارویی است. عطر عمدتاً به دلیل کومینول است که 2.5 تا 4.0 درصد دانه را تشکیل می دهد. اسانس‌های زیره عمدتاً حاوی هیدروکربن‌ها و آلدئیدها هستند.
 • منابع:
  1. Cumin (Cuminum cyminum L.): A review of its ethnopharmacology, phytochemistry
 • تبلیغات: 
  1. خواص زیره در درمان لک صورت
  2. رنگ مو جدید جذاب لاکچری
  3. قیمت فروش کیف ابزار درجه یک
  4. مضرات کشمش تیزابی در بارداری

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.